זכויות תושב חוזר

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

תושבאדם אשר עבר להתגורר בחו"ל למשך תקופה והפסיק למעשה להיות תושב ישראלי, בעת חזרתו לארץ עליו לפנות למוסד לביטוח לאומי הקרוב למגוריו ולהודיע על בואו. פקידי המוסד יבדקו האם יש להכיר בתושב כתושב ישראל לעניין זכויות והטבות

לשם קביעת תושבות של אזרח יש להשתמש במבחנים אשר פותחו בפסיקה בישראל. השימוש במבחנים אלו נוצר עקב אי הגדרה בחוק הביטוח הלאומי ל"תושב ישראל".

על מנת שאדם יענה על תנאי הפסקה "מרכז חיים בישראל" יש לענות על מבחן אובייקטיבי הבודק את מקום המגורים בפועל של התושב וכן מבחן סובייקטיבי הבודק את ראייתו של האדם איזה מקום הוא מרכז חייו. מבחנים אלו הינם מצטברים לשם התחולה.

לשם הכרה להיות התושב "תושב חוזר" עליו למלא שאלון לקביעת תושבות לתושב חוזר בצירוף הוכחות לסיום מרכז החיים בחו"ל.

המוסד לביטוח לאומי דוגל במדיניות לפיה ככל שההוכחות יהיו משכנעות יותר-כך יקדים המוסד להכיר באדם כתושב ישראלי לכל דבר ועניין.

זכויות עובד חוזר מן המוסד לביטוח לאומי

מבחינת זכאות לקצבאות תושב חוזר זכאי למכלול הקצבאות המוענקות ע"י המוסד לביטוח לאומי. החל ממענק לידה, קצבת ילדים, מזונות, קצבת שאירים, מילואים , וקצבאות נכות שונות.

עם זאת חשוב לציין כי עם הגעתו של התושב החוזר הוא לא זכאי לקבל קצבאות הניתנות כפיצוי על אובדן הכנסה מן העבודה-כך למעשה לא יהיה זכאי התושב החוזר לדמי לידה, שמירת הריון, אבטלה, פשיטת רגל, ופירוק תאגיד.

כמו כן זכאי התושב החוזר לקבלת שירותים רפואיים אשר יינתנו רק לאחר תקופת המתנה שיכולה להימשך עד 6 חודשים מיום הקביעה.

יש לציין כי ניתן לפדות את תקופת ההמתנה באמצעות תשלום מיוחד ובכך לזכות בשירותים רפואיים ללא כל המתנה מן המוסד.

כמו כן מוסדר מעמדו של התושב החוזר לעניין זכויות מסוימות בקבלת קצבאות שונות

קצבת זקנה: תושב חוזר זכאי לקצבת זקנה ברגע שהוכר כתושב ישראלי.

קצבת ילדים: תושב חוזר זכאי לקצבת ילדים לילדים אשר לא מלאו להם 18 שנים.

קצבת הבטחת הכנסה: עם הגעתו של התושב החוזר לארץ, הטיפול נעשה על ידי משרד הקליטה הנותן תמיכה במהלך השנה הראשונה. במקרים שונים ייתכן כי תינתן קצבת הבטחת הכנסה מן הביטוח הלאומי כהשלמה בלבד לתמיכה שניתנת ממשרד הקליטה.

לאחר שעברה תקופת תום הזכאות מן משרד הקליטה, תינתן האפשרות לבדיקת הזכאות לקצבת הבטחה מן הביטוח הלאומי.

הכרה חוזרת זו תיעשה רק במידה שענה על התנאים כתושב ישראל וכן התגורר בארץ 24 חודשים רצופים, וכן ענה על שאר התנאים לזכאות לקצבת הבטחת הכנסה המנויות בחוק.

הסדר זכאות 5

יש לציין כי לאחרונה נוצר הסדר בין המשרד לקליטת עלייה לבין המוסד לביטוח לאומי לגבי תושבים שהוכרו על ידי המשרד לקליטת עלייה כתושבים חוזרים במסלול זכאות 5 ומעלה.

זכאות זו תינתן לתושב אשר שהה בחו"ל לפחות 5 שנים. תושב זה יוכל כבר בעת ביקורו במשרד הקליטה להגיש בקשה מן המוסד לביטוח לאומי להכרה כתושבים.

כמו כן יהיה זכאי התושב להירשם לקופת חולים ולהגיש תביעה לקצבת ילדים במידה ולא מלאו להם 18. הסדר חדש זה משפר לאין ערוך את השירות לתושבים החוזרים וחוסך טרטורים בין המשרדים.

לסיכום ומסקנות

תושב שחדל להיות תושב ישראלי ומבקש לחזור להיות תושב ישראלי נקרא תושב חוזר. לשם כך עליו לעבור מס' פרוצדורות המקנות לו הכרה מן הביטוח הלאומי לקבלת דמי ביטוח והטבות נוספות מכוח היותו שוב תושב ישראלי.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 
השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי

073-3753264 דילוג לתוכן