קצבת תלויים מביטוח לאומי

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

קצבת תלויםקצבת תלויים היא סכום כסף שמשולם באמצעות המוסד לביטוח לאומי בכל חודש לבני משפחה מדרגה ראשונה של אדם שנפטר כתוצאה מפגיעת עבודה- מחלת מקצוע או תאונת עבודה.

לרוב בני המשפחה שזכאים לקצבת תלויים אלו הם אלמן/ה ויתומים, אולם במקרים מסוימים, זכאים לה גם הורים, אחים וסבים של הנפטר, במקרים בהם הוא פרנס אותם עוד בחייו.

קצבת תלויים משולמת למשפחות הנפטרים שהוכרו בביטוח לאומי כמי שנפטרו מאירוע בעבודה- תאונה או מחלה, וזה לעומת קצבת שאירים שמשולמת לכל אלמנה ויתומים של תושב ישראל שנפטר, ולא משנה מהי הסיבה.

סכום קצבת תלויים הוא גבוה יותר מסכום קצבת שאירים, מכיוון שהוא משולם כאחוז מסוים מן המשכורת של האדם שנפטר. קצבת שאירים משולמת בסכום קבוע לכולם, ללא כל קשר למשכורות הנפטרים.

הטבות הכלולות בקצבה

בני משפחתו של נפטר כתוצאה מפגיעת עבודה שזכאים לקבל קצבת תלויים, זכאים בין היתר לכמה הטבות הכלולות בתוכה, כמובן תחת עמידה בקריטריונים מסוימים- כל משפחה ומאפייניה היא.

 • קצבה כספית חודשית (משולמת בכל 28 בחודש לחשבון הבנק).
 • מענק פטירה– יתומים של נפגעי עבודה שאמם/אביהם קיבלו קצבת תלויים, זכאים למענק פטירה גם כשההורה השני נפטר (מכל סיבה שהיא). גובה המענק עומד על 8,475 שקלים (נכון ל-2012).
 • דמי מחייה לילדים- ילדים שמקבלים קצבת תלויים או תוספת לקצבה, זכאים לקבל תשלומים בעבור דמי מחייה במידה שסיימו שמונה שנות לימוד חובה והם משקיעים את מרבית זמנם בלימודים או בהכשרה מקצועית. נכון לינואר 2012 עומד הסכום על 763 שקלים, כשהוא תלוי בהכנסות הילד שלא מעבודה ובהכנסות ההורה שמקבל עבורו את הקצבה.
 • מענק בר מצווה- בנות ובנים הנפטר כתוצאה מפגיעת עבודה זכאים לקבל את המענק כאשר הם מגיעים לגילאי המצווה. סכום המענק הוא 2/3 מהשכר הממוצע שמקובל במשק הישראלי, ונכון לינואר 2012 הוא עומד על 5,650 שקלים.
 • שיקום מקצועי לאלמן/ה– מי שמקבל קצבת תלויים זכאי למימון מלא של לימודים אקדמאיים ואחרים, וגם תמיכה כלכלית בתקופת הלימודים (דמי מחייה, תשלום לציוד לימודי, מקדמת שיקום ודמי נסיעות). כדי להיות זכאים בשיקום מקצועי יש צורך לעמוד בכמה קריטריונים:

1.      אלמן/ה חסרי מקצוע או שהכנסתם נמוכה ולא מספיקה לפרנסה ראויה.

2.      אלמן/ה שעקב התאלמנותם לא יכולים עוד לעבוד במה שעבדו.

3.      אלמן/ה שלא זכאים, לפי חוק אחר, להסבה מקצועית.

4.      אלמן/ה שנמצאו על ידי פקידי השיקום ככשירים לשיקום מקצועי.

כיצד מגישים בקשה?

בקשה לקבלת קצבת תלויים תוגש לביטוח לאומי עד כמה שניתן סמוך למועד פטירת הנפגע, אולם לא מעבר ל-12 חודשים מאותו מועד. בביטוח לאומי ישנם טפסים מיוחדים עבור בקשות אלה, אליהם יש לצרף מסמכים כדלהלן:

 • אישור בכתב מהמעסיק של הנפטר על תקופת עבודתו ועל השכר שקיבל בשלושת החודשים לפני שנפטר או שלושה תלושי משכורת אחרונים.
 • אלמן/ה ללא ילדים והם מכלכלים את עצמם יציגו אישורים בעד הכנסותיהם.
 • אלמן/ה מתחת לגיל 50 שלא מסוגלים לעבוד יציגו אישורים רפואיים המעידים על הגבלותיהם.
 • אישורים לילדים- עבור ילדים עד גיל 18 יוגשו אישורים מבתי ספר. עבור ילדים בגילאים 18- 24 יוגש אישור מהצבא או מהעמותה לשירות לאומי.
 • נשים הרות יגישו אישור רפואי שמאשר את דבר ההיריון ואת שלב ההיריון בו הן נמצאות.
 • הורים, אחים וסבים שהיו תלויים בפרנסת הנפטר והם לא מסוגלים לכלכל את עצמם, יגישו תעודה רפואית המעידה על הבעיה.

אישור בנקאי המוכיח שמבקשי הקצבה הם בעלי חשבון הבנק אליו תועבר הקצבה.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 
השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי

073-3753264 דילוג לתוכן