קצבת שארים

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

קרובי משפחה של נפטר, מדרגה ראשונה כגון אלמנות ואלמנים או יתומים שנשארו אחרי לכתו, זכאים לקצבת שארים שנועדה להבטיח את יכולת הקיום של משפחה מבחינה כלכלית. הנפטר צריך להיות אזרח ישראל ומבוטח בביטוח לאומי, וכל סיבות המוות מוכרות, למעט מוות כתוצאה ממלחמות או מפשיעות.

הגשת תביעה לקצבת שארים

על משפחת הנפטר להגיש את טופס התביעה לא יאוחר משנה לאחר פטירתו. אם הוגשה התביעה לאחר שנה, הקצבה תינתן באופן רטרואקטיבי, עבור 12 חודשים מקסימום. גם אדם שאינו משתכר מעבודתו ונחשב מתנדב למען אחד ממוסדות שאותם הגדיר המוסד לביטוח לאומי זכאי לקבל את הקצבה (או בני משפחתו במקרה של פטירה)

גובה קצבת השארים

הסכומים שלהלן נכונים לתאריך 1 בינואר 2011:

*אדם שהתאלמן החל מגיל 40 עד 50 והוא ללא ילדים – קצבה בסך 1,085 שקלים.
*אדם שהתאלמן בגיל 50 ואילך והוא ללא ילדים – קצבה בסך 1,444 שקלים.
*אדם שהתאלמן מגיל 80 ואילך – קצבה בסך 1,526 שקלים.
*אדם שהתאלמן ויש לו ילד אחד שחי עמו – קצבה בסך 2,121 שקלים.
*אדם שהתאלמן ויש לו שני ילדים שחיים עמו – קצבה בסך 2,798 שקלים.
*כל ילד נוסף מקבל סכום של 677 שקלים.
*ילד בנסיבות מיוחדות (יתור משני הורים או יתום מהורה אחד והשני לא זכאי לקצבה) יקבל 897 שקלים.

מועדי תשלום הקצבה

ביטוח לאומי מעניק את קצבת השארים בכל 28 בחודש עבור אותו חודש. מספר סעיפים בנוגע לאופן התשלום: מי שמקבל קצבת נכות עבור אדם שנפטר או קצבת זקנה עבור עצמו, יקבל את קצבת השארים מהראשון בחודש אחרי החודש בו אירעה הפטירה.

אם המבוטח נפטר ולא קיבל קודם לכן קצבת נכות או קצבת זקנה, התשלום יתבצע בדרך הבאה: אם השארים זכאים להשלמת הכנסה, הקצבה תשולם מהראשון בחודש שבו המבוטח נפטר.

לעומת זאת, אם השארים אינם זכאים להשלמת הכנסה והמבוטח נפטר לפני ה-16 בחודש, הקצבה תשולם מהראשון בחודש בו אירעה הפטירה. אם הפטירה הייתה אחרי ה-15 בחודש, הקצבה תשולם מהראשון בחודש לאחר חודש הפטירה.

ניכויים מקצבת השארים

  • דמי ביטוח לאומי – אלמן ללא הכנסות מהן מנוכים דמי הביטוח ינוכה לו מהקצבה סכום קטן של דמי ביטוח. לעומת זאת, לאלמנה ללא הכנסות מהן מנוכים דמי ביטוח, מקצבת השארים לא ינוכו דמי הביטוח. עקרות בית ואנשים המקבלים קצבת שארים וקצבת זקנה, לא ינוכו להם דמי ביטוח מהקצבה.
  •  דמי בריאות – אלמן שמקבל קצבת שארים, ינוכה לו סכום קטן לביטוח בריאות בסכום מינימלי של 97 שקלים, רק אם אין לו הכנסות שמנכות דמי ביטוח (הסכום נכון לתאריך 1 בינואר 2011).
  • ניכויים אחרים – אם הנפטר היה בעל חוב לביטוח לאומי עבור דמי ביטוח, יהיה על האלמן/ה לשלם זאת. ביטוח לאומי יכול לנכות מקצבת השארים גם סכומים ששולמו לשארים בדרכים בלתי חוקיות.

זכויות מקבלי קצבת שארים

  • רשויות מקומיות – 25% הנחה בארנונה למקבלי קצבת שארים בגיל הפנסיה.
  •  קופות חולים – למקבלי קצבת שארים והשלמת הכנסה שהגיעו לגיל הפנסיה מגיעה הנחה בגובה 50% בקניית תרופות, והם פטורים מאגרות שירותים מסוימים.
  •  חברת חשמל – מקבלי קצבת שארים והשלמת הכנסה בגיל הפנסיה זכאים להנחות בתעריפי החשמל.
  • משרד הבינוי והשיכון – אנשים שמקבלים קצבת שארים והשלמת הכנסה זכאים לסיוע בשכר דירה או בקניית דירה באחת מחברות בדיור הציבורי.
  •  בזק – אנשים שמקבלים קצבת שארים והשלמת הכנסה מקבלים הנחה בקו הטלפון הביתי, בתנאי שהוא רשום על שמו.
  • רשות השידור – מקבלי קצבת שארים יחד עם השלמת הכנסה מקבלים הנחה בתשלומי האגרה.

מידע על קצבאות:

קצבת סיעוד לקשישים

היוון קצבת נכות

קצבת נכות מהעבודה

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 
השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי

073-3753264 דילוג לתוכן