זכויות החולות באנדומטריוזיס

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

זכויות אנדומטריוזיס היא מחלה אוטואימונית כרונית, השייכת לתחום הגניקולוגיה ופוגעת בנשים רבות. המחלה מתאפיינת בנדידה של רקמת תאי רירית הרחם אל מחוץ לרחם, וקליטתם בחלל האגן, ובין היתר על השחלות, החצוצרות, שלפוחית השתן וכולי.

התאים שמגיבים לשינוי הורמונלי שעוברת האישה, מתעבים במשך החודש מדממים ונושרים, אבל מכיוון שבעקבות הנדידה לתוך חלל האגן, אין להם מוצא, הם נשארים בתוך חלל הבטן וגורמים במהלך החודש לדלקות, לכאבים,לציסטות, להידבקויות של האברים המצויים בחלל האגן, ועוד.

המחלה מאפיינת נשים עם רחם בעל מבנה לא תקין. המחלה מאופיינת כמחלה אוטואימונית מאחר ואצל החולות במחלה, המערכת החיסונית כושלת, היות והיא אינה מונעת מרקמת רירית הרחם שמתפרקת, להיקלט בחלל האגן.

המחלה מתבטאת בכאבים כרוניים עוויתיים קשים ביותר במהלך המחזור החודשי במשך כל התקופה מגיל ההתבגרות ועד גיל הבלות. בין היתר בשל המחלה סובלת האישה בכאבים בעת מתן שתן, כאבי גב תחתון, כאבי בטן, קושי לבצע מאמצים, חולשה כללית, נפיחות, ציסטות בשחלות, הידבקויות, והפרעה לפריון, נטייה לבעיות עיכול ובמערכת השתן.

בגלל ריבוי התופעות המחלה קשה לאיבחון, ולמרות הכל המודעות למחלה נמוכה. החולות מטופלות במשככי כאבים, תרופות הורמונאליות, וטיפולים כירורגיים.

קראו בהרחבה על תסמיני אנדומטריוזיס

כיצד משפיעה המחלה על איכות החיים?

אין ספק שאיכות חייהן של נשים החולות באנדומטריוזיס נפגעת מאוד. החולות סובלות בין היתר ממתחים, ודכאונות, תפקודן במישור המשפחתי, התעסוקתי מקצועי, והחברתי נפגע. הכאבים הקשים וחוסר הנוחות פוגעים במהלך החיים התקין. הגיל בו פורצת המחלה משמעותי מבחינת הירידה באיכות חייה של האשה.

המחלה מכאיבה מאוד הן מבחינה גופנית פיזית והן מבחינה נפשית פסיכולוגית. במצב קשה יותר, גורמת המחלה לאובדן כושר עבודתה של החולה בשל כאבים ומיגבלות פיזיות, והיא מתקשה לתפקד.

אשה שחולה באנודמטריוזיס נאלצת להיעדר רבות מעבודתה, לצורך בדיקות וטיפולים רפואיים.

מה מגיע לחולות במחלה?

זכויותיהן של החולות באנדומטריוסזיס נגזרות מזכויות החולים במחלות אוטואימוניות, והן תימצאנה בעלות אחוזי נכות רפואית ואובדן כושר עבודה, וזכאיות לפיצוי כספי מביטוח לאומי ומחברות ביטוח פרטיות, וכן לזכויות נוספות.

קצבת נכות כללית

חולה במחלת אנדומטריוזיס תקבל קיצבת נכות כללית מהביטוח הלאומי, רק אם הפסיקה לעבוד כתוצאה מהמחלה, ומשכורתה נפגעה בשל כאבים, אשפוזים וניתוחים. כדי שתקבל קצבת נכות כללית, צריכה החולה להוכיח נכות רפואית של 60% וגם אבדן כושר עבודה של לפחות 50% ואי יכולת לקבל שכר או דמי מחלה.

עקרת בית שחלתה במחלה ומבקשת לקבל קצבת נכות כללית צריכה להוכיח 60% נכות רפואית ו- 50% אובדן יכולת תפקודית בעבודות הבית.

בעקבות מתן קצבת נכות כללית, תינתן גם הנחה בארנונה, הנחות בחברת בזק, בחברת החשמל, וכולי.

היעדרות מהעבודה בשל טיפולי פוריות

אנודמטריוזיס גורמת בין השאר, גם לבעיות בפריון, והחולות נאלצות לעבור גם טיפולי פוריות אינטנסיביים שגוזלים שעות עבודה יקרות.

חוק עבודת נשים מגן על העובדת, וקובע שהיא רשאי להיעדר מהעבודה כאשר היא עוברת טיפולי הפריה בכפוף לאישורים רפואיים. כמו כן העובדת מוגנת גם מפני פיטורין.

קצבת שירותים מיוחדים

במצב חמור של המחלה, כאשר החולה זקוקה לשירותים מיוחדים היא תקבל קצבת שירותים מיוחדים לביצוע פעולות בסיסיות יום יומיות. מדובר בקצבה כלכלית לצורך קבלת עזרה ממטפל.

קצבת ניידות

אם החולה נפגעה כתוצאה מהטיפולים במערכת העצבים שלה ומתקשה בהליכה ומוגבלת בנייידות, היא תקבל קצבת ניידות, פטור חלקי או מלא לרכישת רכב, קצבה להחזקת רכב, תו חניה לנכים ממשרד התחבורה, הנחות בחניונים, הנחות בתחבורה ציבורית, וכו'.

זכויות במס הכנסה

חולה שיש לה לפחות 90% נכות רפואית תקבל פטור ממס הכנסה.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 
השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי

073-3753264 דילוג לתוכן