זכויות מתנדבים בביטוח לאומי

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

מתנדביםהם אנשים אשר תורמים מזמנם הפנוי לצורך עשייה בדרכים שונות למען הזולת. ישנם ארגונים, מוסדות ועמותות רבים ברחבי הארץ אשר במסגרתם פועלים מתנדבים רבים מבלי לקבל אגורה לכיסם הפרטי.

המוסד לביטוח לאומי רואה בעבודת המתנדבים למען הציבור והקהילה ולמען הזולת כעבודת קודש, ועל כן מתנדבים שנפגעו בכל דרך שהיא כתוצאה מפעילותם או תוך כדי הפעולה, זכאים לקבל פיצוי על כל נזק, בין אם הוא נזק נפשי ובין אם נזק גופני, בדיוק כמו שנפגעי עבודה מפוצים בגין נזקים שנגרמו להם.

ביטוח לאומי הוציא ומפרסם רשימה מפורטת של מטרות ובהן תועלת ציבורית או לאומית והן מוכרות כמטרות התנדבותיות שכוללות פעולות ייזום, פעולות ארגון, פעולות הכנה, פעולות עידוד התנדבות, פעולות לגיוס משאבים ועוד, וכולן למען הדברים הבאים:

חינוך מבוגרים, קליטת עולים, הנחלת הלשון העברית, טיפול במשפחות שכולות, עזרה ליישובים חקלאיים, ליישובי ספר או לקיבוצים, טיפול בנכים, בקשישים, בחולים או בבני משפחותיהם, טיפול חינוכי וחברתי, ביעור הבערות, טיפול בחיילים המשרתים בצבא ובבני משפחותיהם, אבטחת מוסדות ציבור או מוסדות חינוך, מניעת עבריינות, אבטחת פעולות חינוכיות, עזרה למערכות הביטחון, פעילויות למען איכות הסביבה, מניעת עבריינות, שיקום אסירים ובני משפחותיהם וכדומה.

דאגה למתנדבים כנפגעי עבודה

הפיצויים אותם משלם המוסד לביטוח לאומי למתנדבים הם על פי הכללים אשר נקבעו בחוק לאנשים שנפגעו במקום עבודתם, כלומר אם מתנדב נפגע במקום התנדבותו או במסגרתה ועקב כך הוא לא היה מסוגל לצאת לעבודה ולכן שכרו או הכנסתו אבדו (מדובר על תקופה של שלושה חודשים), הוא זכאי לקבל פיצוי מביטוח לאומי.

במקרים בהם המתנדב נותר נכה כתוצאה מאותה הפגיעה הוא זכאי לקבל מביטוח לאומי מענק חד פעמי או קצבת נכות חודשית, הכול תלוי בהחלטתה של הוועדה הרפואית של המוסד שבמסגרתה הוא נבדק.

מתנדבים מקבלי קצבאות

מתנדבים או בני משפחותיהם התלויים בהם אשר זכאים לקבל הטבות מביטוח לאומי מעצם היותם שותפים בפעולות התנדבותיות או שארים שלהם, ובמקביל הם מקבלים קצבה או גמלה כלשהי מביטוח לאומי, חייבים לבחור בין השניים. אין אפשרות לקבל במקביל גם הטבות בגין התנדבות וגם קצבאות או גמלאות.

דאגה לשארים של המתנדבים

גם בנושא הדאגה לבני משפחות המתנדבים, ביטוח לאומי מתייחס למקרים של מוות בשעת פעולות התנדבותיות כשם שהוא מתייחס למוות בעת עבודה.

במידה שמתנדב נהרג בעת פעולת התנדבותו, בני משפחתו מדרגה ראשונה- בן/בת זוג והילדים, הלא הם השארים שלו, מקבלים מהמוסד לביטוח לאומי גמלת תלויים בנפגעי עבודה, כולל דמי מחייה לאלמנות וליתומים וכולל הכשרה מקצועית לאלמנות.

כל התגמולים אשר מגיעים למתנדבים ולבני משפחותיהם התלויים בהם מעודכנים על פי ההוראות בנוגע לעדכון הקצבאות לאנשים שנפגעו כתוצאה מעבודה, הווה אומר- בהתאם לשינוי בסכום הבסיסי המגיע להם.

ראו גם:

חייל/ת משוחרר/ת? מידע על מענק לחיליים משוחררים אשר עבדו בעבודה מועדפת

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 
השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי

073-3753264 דילוג לתוכן