זכויות נכי צה"ל

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

נכה צה"ל מוגדר כמי שנפצע תוך כדי השרות הצבאי או בשל השרות הצבאי ונקבעו לו אחוזי נכות בשל פציעה פיזית ו/אוזכויות נכי צה"ל נפשית. בישראל ישנם חיילים רבים שנפגעו ונפצעו במלחמות, ובמלך שירות הסדיר והקבע שלהם. מדינת ישראל רואה לעצמה חובה להעניק זכויות והטבות למי שנפגע במהלך השרות הצבאי וסובל עקב כך מנכות, וזאת במטרה לשקם אותו.

משרד הבטחון הוא הגוף שאחראי ודואג לזכויות של מי שנפגע בצבא ולהענקת ההטבות והמענקים בתחומים מגוונים. הזכויות הן בין היתר במישור רפואי, כלכלי (רווחה) חברתי, תעסוקתי, וכולי. הכוונה היא להעניק לנכי צה"ל חיים נוחים, הטבות ופיצוי, כדי להקל עליהם, ומתוך הבנה שנגרם להם נזק מתמשך בעקבות הפציעה.

אחוזי הנכות יתקבלו באמצעות הגשת תביעה לקצין התגמולים באגף שיקום בצה"ל, והתייצבות בפני וועדה רפואית במשרד הביטחון הקובעת את אחוזי הנכות.

אילו זכויות מגיעות לנכי צה"ל?

מדובר בעיקר בזכויות כספיות שנקבעות על פי גובה אחוזי הנכות, ובין היתר לצורך מימון טיפולים רפואיים, הטבות כלכליות, הכשרה לתעסוקה, עזרה כספית ללימודים ורכישת השכלה, והכל במטרה לנסות ולשקם את הנכה ולהחזיר אותו לשגרת חייו.

זכויות נכי צה"ל בתחום הדיור

מי שנפגע במהלך שירותו הצבאי וקיבל אחוזי נכות זכאי לזכויות בדיור ומענק/הלוואה לרכישת דירה, עזרה בשכר דירה, כספים לצורך שיפוץ, והוצאות נלוות, ובין היתר למימון שרותי תיווך, עורך דין וגם פטור מאגרת רישום משכנתא.

נכל צה"ל שיש לו מעל 35% יקבל מענק דיור על דירה חדשה בין 30,000 ועד 110,000 שח. כמו כן נכה שיש לו למעלה מ- 20% נכות יכול לקבל הלוואה לדיור לפי אחוזי הנכות.

אם לנכה יש דירה אבל עליו לעבור לדירה אחרת שמותאמת למצבו החדש ולצרכיו המיוחדים, הוא יקבל מענק כספי והלוואה עבור החלפת דירה לפי דרגת הנכות שלו.

המענקים שמקבלים נכי צה"ל לפי אחוזי הנכות שלהם הם גם הנחות עבור חשבונות טלפון, חשמל לחימום וקירור הבית, עזרה כספית בציוד לבית, ביגוד וכולי.

הטבות נכי צה"ל בתחום ההשכלה והפנאי

משרד הביטחון דואג גם להטבות שקשורות להשכלה ופנאי, החל ממימון עבור לימודים לתואר ראשון או לימודי מקצוע, וזאת עד לגובה של 22,000 ₪, השתתפות בהוצאות של טלפון סלולרי וכן הנחות בכניסה למוזאונים ואירועי תרבות כמו תיאטרון וקולנוע.

נכי צה"ל יקבלו גם מימון ללימודים. לצורך שיקום מקצועי יינתן גם מימון לימודים לאקדמיה או לימודי הכשרה מקצועית, קורסים, וכולי. על הנכה להגיש בקשה לצורך רכישת מקצוע או להסבת מקצוע בשל הנכות ממנה סובל.

אם אינו יכול לעבוד במשך הלימודים הוא זכאי גם לדמי מחייה לפי דרגת הנכות והמצב המשפחתי.

ניתן להתעדכן לגבי ההנחות והסכומים המדויקים באגף השיקום.

הטבות כספיות לצורך הקמת עסק

כמו כן נכי צה"ל יקבלו הטבות להקמת עסק בגובה עשרות אלפי שקלים. במקרה שהנכה לא משתלב בעבודה יתאפשר לו לקבל דמי מחייה בהתאם לאחוזי הנכות שלו.

הנחות עבור טיפולים רפואיים

כאשר הנכה סובל מפגיעה נוירולוגית או אורתופדית הוא יכול לקבל טיפולים רפואיים בחמי מרפא שנועדו לצורך שיקומו ובין היתר גם הנחות שקשורות לטיפולים רפואיים כמו בסופר פארם, ובתי מרקחת, הנחות על תרופות בגובה 10% שמממנת קופת החולים, וכן טיפולי שיניים.

הנחה בארנונה ובמיסים לנכי צה"ל

מי שהוא נכה צה"ל ויש לו יותר מ- 10% נכות יקבל הנחה בארנונה בין אם מדובר בדירה בשכירות או בדירה שבבעלות. גובה ההנחה לפי גודל הדירה. מגישים את הבקשה בעירייה בצירוף אישור ממשרד הביטחון.

הנחה במס רכישה

כמו כן מעל אחוזי נכות מסוימים ניתן לקבל הנחות גם במס רכישה בעת רכישת דירה למגורים. הבקשה תוגש למשרד המקרקעין.

הנחות והטבות של אמצעי ניידות

מי שהוא נכה צה"ל וסובל מ- 25% נכות ויותר יקבל הנחה גבוהה בגין מס על קניית רכב חדש. כמו כן נכי צה"ל מקבלים הנחות בתחבורה ציבורית באוטובוסים וברכבת וכן קצבת ניידות.

כיצד אפשר לקבל את ההטבות וההנחות המגיעות לנכי צה"ל?

כדי לקבל את ההטבות יש צורך להגיש תביעה בהתאם ולפיכך חשוב להיעזר בעורך דין שמומחה לזכויות נכי צהל כדי להצליח במעמד מול ועדה רפואית של משרד הביטחון.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 
השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי

073-3753264 דילוג לתוכן