זכויות חולי דלקת חוליות מקשחת מביטוח לאומי

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה ראומטית ובשפה מקצועית נקראת אנקילוזינג ספונדילטיס. מדובר במחלת פרקים שבאה לביטויזכויות חולי דלקת חוליות מקשחת מביטוח לאומי בכאבים בגב התחתון אשר מתקדמים עד חוליות הצוואר. הטיפול הוא באמצעות תרופות כמו גם פיזיותרפיה. אדם שחלה בדלקת מפרקים מוצא את עצמו מוגבל מבחינה תנועתית, וסובל מכאב. כמו כן יכולתו לעבוד ולהתנייד נפגעת.

זכויות רפואיות לחולים בדלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שגורמת לנכות, והחולים בה זכאים לקבל זכויות רפואיות. מדובר בין היתר בקצבאות, גמלת ניידות, שירותים מיוחדים, שיקום, זכות להעסיק עובד זר או מטפל ישראלי, הטבות וזכויות כמו השתתפות בתרופות עד לתקרה מסוימת, הנחות, וכולי.

נכה מוגדר על פי חוק הביטוח הלאומי כמי שהוא תושב ישראל שגילו מעל גיל 18 ועד לגיל לפרישה, ואשר בשל ליקוי גופני או מחלה איבד את יכולתו לעבוד ולהשתכר ב 50% ויותר. חולים במחלת דלקת מפרקים שאינם יכולים לעבוד יהיו מוגדרים נכים, וככל הנראה יהיו זכאים לקבל קצבת נכות כללית מהביטוח הלאומי.

הליך מיצוי הזכויות בביטוח הלאומי

כדי לקבל קצבת נכות יש להגיש תביעה לביטוח לאומי. הועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי הן אילו הקובעות את אחוזי הנכות הרפואית, וכן את אחוזי אבדן כושר ההשתכרות (כלומר עד כמה נפגעה יכולתו של התובע לעבוד).

כאשר חולה במחלת דלקת חוליות מקשחת מגיש תביעה לקצבת נכות כללית הוא ייבדק בוועדה רפואית.
היה והועדה קבעה לו 50% ויותר של אבדן כושר השתכרות הוא יקבל קצבת נכות מהביטוח הלאומי.

לצורך קבלת קצבת הנכות צריך שיקבעו גם אחוזי נכות רפואית של 60% לפחות, או של 50% (כשאחד הליקויים יהיה 25%), דרגת אי כושר לפחות של 60% , ולעקרת בית לפחות 50% .

על התובע למלא טופס תביעה ולצרף אליה מסמכים רפואיים שמפרטים את הבעיה הרפואית. בין היתר עליו לצרף חוות דעת רפואיות, סיכומים רפואיים, תוצאות של בדיקות, וכולי.

התובע יוזמן לוועדה רפואית והמסמכים יבדקו על ידי רופא הוועדה, אשר יקבע את אחוזי הנכות הרפואית על פי ספר הליקויים של הביטוח הלאומי. (בספר הליקויים מפורטים מחלות וליקויים רפואיים ואחוזי הנכות שלהם על פי דרגת החומרה).

ספר המבחנים (הליקויים) של הביטוח הלאומי קובע מצב של נכות בשל דלקת מפרקים באופן שבו הדלקת משפיעה על כושרו של החולה. ישנן דרגות שונות של השפעת הדלקת, מסיבוכים או הגבלות בתנועת המפרקים והתנועות של השלד, ועד למצב חמור שמתבטא בריתוק לכיסא גלגלים, וכולי.

אחוזי הנכות הרפואית לחולים בדלקת חוליות מקשחת יקבעו לפי הדרגה והחומרה של המחלה. אם יש גם סיבוכים של פגיעה בכלי דם וכולי, הדבר ישפיע על אחוזי הנכות.

ההופעה בפני הועדה הרפואית מהותית וחשובה, ולכן צריך לדאוג לתיק מסמכים מסודר, חוות דעת רשימת תרופות מעודכנת סיכומי ביקור וסיכומי אשפוזים. חשוב לציין את כל המחלות והליקויים הרפואיים בפני הועדה הרפואית אשר קובעת את אחוזי הנכות.

ניתן לערער על החלטת הועדה הרפואית בתוך תקופה של 60 ימים. הערעור יוגש לוועדה רפואית לערערים.

מלבד קצבת נכות החולה יכול להיות זכאי לזכויות נוספות על פי גובה אחוזי הנכות שנקבעו לו.

קצבת ניידות

חולה במחלת דלקת חוליות מקשחת סובל מקושי בהתניידותו. קצבת ניידות תשולם למי שסובל מהמחלה ומוגבל בהתניידותו מלהגיע ממקום למקום בשל מפרקים נוקשים והגבלה בכושר התנועה.

שיקום מקצועי

שיקום מקצועי היא זכות נוספת שתינתן למי שסובל מהמחלה ולא יכול להמשיך ולעבוד במקצוע שלו בשל מוגבלות בתנועות המפרקים והתניידות. במקרה כזה הוא יוכל ללמוד מקצוע חדש שיתאים למצבו.

קצבת שירותים מיוחדים

מי שמקבל קצבת נכות כללית לאחר שנקבעו לו 60% נכות רפואית, יקבל גם קצבת שירותים מיוחדים במידה ונקבע שהוא זקוק לעזרה של אדם נוסף.

קצבת סיעוד

קצבת סיעוד תשולם לחולה בדלקת חוליות מקשחת שנמצא אחרי גיל פרישה, והוא הפך לנכה בשל המחלה, זקוק לעזרה בביצוע פעולות יום יום, והוכיח תלות במטפל או בעזרת צד ג'.

קצבת קח"ן

הביטוח הלאומי ישלם קצבה חודשית נוספת שנקראת קצבת קח"ן. מדובר בתשלום נוסף למי שחולה במחלת המפרקים בדרגת אי כושר של 100% ונכות רפואית של 50%.

תוספת תלויים

חולה במחלת דלקת חוליות מקשחת שמקבל קצבת נכות, זכאי גם לתוספת תלויים לבן הזוג וילדיו, וזאת בתנאים מסויימים.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 
השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי

073-3753264 דילוג לתוכן