קצבת לידה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

לידת שלישיה היא מאורע מרגש מאד, אך גם מלא חששות, במיוחד אם מדובר בלידה ראשונה. אם לידת תינוק יחיד מלווה בהוצאות כספיות רבות, על אחת כמה וכמה לידה של שלושה.

לידה כזו מחייבת הערכות רצינית ומיוחדת: רכישת שלוש מיטות תינוק, שלוש עגלות, או עגלת שלישיה שהיא יקרה יותר, ביגוד והחתלה לשלושה תינוקות ועוד.

מעבר לכך, לידת שלישיה מחייבת את ההורים ברוב המקרים לממן עזרה של מטפלת גם אם האם לא חזרה לעבוד ונשארת בבית, עקב ריבוי המטלות בטיפול בשלישיה.

כל אלה מהווים נטל כלכלי כבד על כתפי ההורים, בין אם הם זוג צעיר בתחילת דרכו ובין אם הם הורים לילדים נוספים, וצריכים עכשיו להיערך לקליטת שלושה ילדים נוספים למשק הבית.

לעתים קרובות, אם לאחר לידת שלישיה אינה יכולה לחזור לעבודה מיד לאחר שלושה חודשים כמו אם לאחר לידת תינוק אחד. ברוב המקרים תינוקות שנולדו בשלישיה נולדים כפגים ולוקח זמן עד שהם בשלים להשתחרר מבית חולים, ולעתים יש נושאים הדורשים המשך מעקב וטיפול רפואי.

 בנוסף, הטיפול בשלישיה עלול להיות מתיש ולכלול לילות וימים ללא שינה. כך שמשפחה שנולדה לה שלישיה יכולה אף לחוות למשך תקופה מסוימת ירידה בהכנסות עקב הקושי של האם לחזור למעגל העבודה.

מדינת ישראל מכירה בעומס המוטל על כתפיהם של הורים שנולדה להם שלישיית תינוקות, ולכן מעניקה קצבת לידה הנמשכת על פני כמה חודשים להורים אלה.

הזכאים לקצבת לידה

קצבת לידה היא קצבה חודשית המשולמת לאמהות אשר ילדו בלידה אחת שלושה תינוקות או יותר, ובתנאי שלאחר 30 יום מיום הלידה נותרו בחיים שלושה תינוקות לפחות.

תנאי זה הוצב מפני שישנם תינוקות בלידות מרובות עוברים הנולדים פגים בשלבים מוקדמים מאד של ההתפתחות. לעתים פגים אלה אינם מצליחים לשרוד את תקופת החיים הראשונה מכיוון שמערכות חיוניות בגופם לא הצליחו להבשיל. קצבת הלידה משולמת רק עבור תינוקות חיים וההוצאות הכרוכות בגידולם.

רק יולדת שעמדה בקריטריונים למענק לידה, זכאית לקבל גם קצבת לידה.

הקריטריונים לקבלת מענק לידה

  • יולדת שילדה בבית חולים או אושפזה בבית חולים מיד לאחר הלידה.
  • אישה שהיא תושבת ישראל או שבעלה תושב ישראל. למענק תהיה זכאית גם אישה אשר עונה לקריטריון זה וילדה בחו"ל.
  • אישה שהיא או בן זוגה עובדים בישראל לפחות שישה חודשים, גם אם אינם תושבי ישראל (למשל עובדים זרים), ובלבד שהלידה נערכה בישראל.
  • בן זוג של אישה שנפטרה במהלך הלידה, או אדם אחר שמונה בתור האפוטרופוס על הילדים.
  • הורים המאמצים תינוק מיד לאחר לידתו. במקרה של קצבת לידה: הורים המאמצים שלישיה.

קצבת לידה משולמת במשך 20 חודשים לאחר הלידה. המועד הראשון לתשלום הקצבה הוא הראשון לחודש העוקב ללידה.

בעבור החודש הראשון תקבל האישה קצבה לפי מספר הילדים שנולדו בלידה. בשאר החודשים תשולם הקצבה בהתאם למספר הילדים שנותרו בחיים (כל עוד נותרו בחיים מעל לשלושה ילדים).

תשלום קצבת הלידה

קצבת לידה משולמת באופן אוטומטי לחשבון הבנק של האישה והיא אינה צריכה להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי. במידה ולידת השלישיה הינה לידה ראשונה, תשולם הקצבה לחשבון הבנק שאת פרטיו נתנה האישה בבית החולים. במידה והלידה איננה לידה ראשונה, התשלום ישולם לחשבון הבנק אליו משולמת קצבת הילדים.

זכויות נוספות לאמהות שילדו שלישיה

דמי לידה: אם שילדה שלישיה ועבדה לפני הלידה, בין אם נאלצה להפסיק עבודתה עוד לפני הלידה עקב הצורך בשמירת הריון ובין אם עבדה עד הלידה זכאית לתשלום דמי לידה. מדובר בסכום כסף השווה למשכורת האישה למשך שלושה חודשים.

אם שילדה בלידה רב עוברית (יותר מילד אחד) זכאית להארכת חופשת הלידה בתשלום (דמי לידה המשולמים על תקופה ארוכה משלושה חודשים).

ראו גם:

הבדל בין קצבת לידה למענק לידה

קצבת שמירת הריון

זכויות עקרות בית

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 
השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי

073-3753264 דילוג לתוכן