קצבת מחיה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

מחיהאובדן הורה הוא אחד המשברים הגדולים שאדם עלול לעבור בימי חייו. אולם האובדן קשה שבעתיים כאשר היתום הינו קטין, ותלוי בהורה באופן מלא לפרנסתו.

על מנת לנסות ולהבטיח כי יתום שאיבד את אחד מהוריו או את שניהם לא יוותר ללא מקור מפרנס, זכאים יתומים לקבל קצבת שאירים ובנוסף לה קצבת מחיה, על מנת לממן את צרכי היום יום שלהם.

קצבת שאירים

על מנת להסביר מה היא קצבת מחיה יש להסביר קודם מה היא קצבת שאירים, משום שקצבת מחיה הינה קצבה הנלווית לקצבת שאירים במקרה של יתומים.

קצבת שאירים הינה קצבה המשולמת לבני משפחה בקרבה ראשונה של נפטר. הזכאים לקצבת שאירים הינם: אלמן או אלמנה, בן זוג או ידוע בציבור, אדם שיש לו ילד קטין שהנפטר הינו ההורה השני של הילד, או יתום.

הקצבה הינה סכום כסף חודשי המשולם לבני המשפחה הקרובים כפיצוי על אובדן הכנסתו של הנפטר.

הגדרת יתום על פי ביטוח לאומי

  • קטין מתחת לגיל 18 .
  • צעיר מתחת לגיל 20 אשר עדיין לומד לבחינות הבגרות, או במסגרת לימוד על יסודית, או בבי"ס מיוחד ללקויי למידה המוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי.
  • צעיר מתחת לגיל 20 השוהה במסגרת קדם צבאית של צה"ל.
  • צעיר מתחת לגיל 21 אשר דחה את שירותו הצבאי למטרת התנדבות.
  • צעיר עד גיל 24 המשרת בצה"ל.
  • צעיר עד גיל 24 המבצע שירות לאומי.
  • צעיר עד גיל 24 הלומד בעתודה צבאית.
  • ללא הגבלת גיל: צעיר שעסק בהתנדבות עד גיל 21 ודחה עקב כך את שירותו הצבאי, זכאותו עם תום ההתנדבות היא ל 36 חודשי מימון נוספים.

מהם דמי מחיה?

דמי מחיה זו קצבה המשולמת ליתומים בנוסף לקצבת שאירים.

זכאים לדמי מחיה:

  • יתום שעקב פטירת אחד מהוריו זכאי לקבל קצבת שאירים, או קצבת שאירים מיוחדת (ליתומים אשר ההורה הנפטר לא שילם ביטוח לאומי מאחר ועלה ארצה בהיותו בן למעלה מ 60 ).
  • יתום ששני הוריו נפטרו. במקרה כזה הוא מקבל שתי קצבאות שאירים, ועל כל קצבה הוא זכאי גם לדמי מחיה.

דמי מחיה משולמים ליתומים הלומדים במסגרת על יסודית (תיכון, ישיבה, מכינה וכדומה). התנאי לקבלת דמי המחיה הוא כי היתום מקדיש את כל זמנו ללימודים (יתום שרק עובד ולא לומד לא יוכל לקבל תוספת של דמי מחיה).

על היתום להיות בעל תעודה של 8 שנות לימוד, ושאינו מוחזק על ידי המדינה, כלומר, אינו נמצא במסגרת המופעלת על ידי המדינה כמו פנימייה ובמימון של המדינה.

תשלום דמי מחיה מותנה במבחן הכנסות. כלומר, יתום אשר הכנסות משפחתו, גם לאחר מות ההורה, גבוהות מהרף המינימאלי לקבלת דמי המחיה, לא יקבל תשלום זה.

אלמנים ואלמנות זכאים לקבל דמי מחיה בשם ילדיהם הקטינים ועבורם.

לילדים שהוריהם מקבלים קצבת שאירים, גובה דמי המחיה הוא: 551 ₪ לחודש.

לילדים שהוריהם אינם מקבלים קצבת שאירים גובה דמי המחיה הוא: 763 ₪ לחודש (נכון ל 1.1.2012).

בניגוד לקצבאות אחרות, תשלום דמי המחיה אינו אוטומטי. מדי שנה מחדש שולח המוסד לביטוח לאומי טופס בדואר לחידוש דמי המחיה.

הטופס נקרא: "טופס תביעה לדמי מחיה". יש למלא את הטופס ולהחזיר אותו לסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב אל מחלקת זקנה ושאירים. אל הטופס יש לצרף אישורי הכנסה, וכן אישורי לימודים של היתום ממסגרות הלימוד.

קצבת מחיה הינה קצבה הבאה להבטיח כי יתום יוכל לסיים את חוק לימודיו כראוי ללא דאגות פרנסה ומימון.

ראו גם:

מהי קצבת תלויים ומי זכאי לה? על קצבת תלויים

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 
השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי

073-3753264 דילוג לתוכן