פטורים ממס הכנסה והחזרי מס לאחר פגיעה או מחלה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

פטורים ממס הכנסהאנשים בעלי מחלות קשות, אנשים שהגיעו למצב בריאותי של נכות תמידית או זמנית ואנשים לאחר פגיעות שונות וקשות לאחר תאונות למשל כוללים מכנה משותף בעייתי ומורכב. לצד הפגיעה או המחלה קיים היבט כלכלי לא פשוט, אובדן או פגיעה בכושר ההתפרנסות, הוצאות נלוות רבות ואינספור מצבים של קושי כלכלי לאם עצמו ומשפחתו.

ישנם ביטוחי בריאות פרטיים המעניקים פיצוי כספי מסוים וקצבאות במקרים מסוימים, ביטוחי אובדן כושר עבודה וכמובן קצבאות של המוסד לביטוח לאומי בהתאם לאחוזי הנכות וכיוצא באלו. אך דרך נוספת של המדינה להעניק לאנשים במצבים קשים ומורכבים אלו סיוע פיננסי היא דרך מערכת המיסוי.

אנשים בעלי לקויות בריאותיות/רפואיות שונות זכאים לפטורים ממס הכנסה וגם לעיתים לקבלת החזרי מס לאחר מחלות קשות, נכויות או פגיעות למיניהן.

תלוי בקביעת ועדה רפואית של ביטוח לאומי

כל הנושא של פטורים ממס הכנסה וקבלת החזר מס לאחר מחלה או פגיעה קשור באופן הדוק להחלטות הועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי. מדובר על הליך בירוקרטי ורפואי שעשוי בהחלט להיות לא פשוט מבחינה מעשית ונפשית, עם בדיקות שונות ומשונות, כמה וכמה ועדות ומומחים וכן הלאה. אך על מנת לקבל פטור ממס הכנס או החזרי מס רטרואקטיביים חייבים קביעת אחוזי נכות של ועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי.

אבחנה רפואית מקופת החולים אינה מספיקה למשל, הביטוח הלאומי קובע אחוזי נכות ושאר נתונים, המידע מועבר לרשות המיסים וזו ממשיכה הלאה עם הענקת פטור מלא או חלקי, זמני או קבוע וכן לגבי החזרי מס.

הטבת מיסוי זמנית או קבועה

בהתאם למצב הרפואי בפועל עבור כל אדם, פטורים ממס הכנסה וקבלת החזר מס לאחר מחלה או פגיעה נקבעים כך שיהיה קבועים במצבי נכות קבועים וקשים או זמניים במקרים בהם הפגיעה היא קשה אך צפויה להיות זמנית בלבד.

יתכן מצב בו תיקבע נכות זמנית ואי לכך הטבת המיסוי תהיה זמנית, אך בהמשך המצב יתברר כקבוע, תאוגד נכות קבועה וגם הטבת המיסוי תהפוך קבועה.

ההגדרה של פטור מס זמני היא לפחות לתקופה של 185 ימים, כאשר מדובר על מקרה בו הביטוח הלאומי הגדיר לפחות 90% נכות רפואית – בעיקר אנשים עם מחלות קשות כמו התקפי לב קשים, סרטן, ניתוחים קשים, אשפוז ארוך וכן הלאה.

הפטור הזמני הוא עד לתקרת סכום של כ-59,000 ש"ח לשנה, כאשר על מנת לקבל את הפטור חייבים לקבל הגדרה של נכות רפואית זמנית של מעל חצי שנה לפחות.

אנשים הזכאים לפטור מס הכנסה מלא וקבוע הם אלו אשר עבורם הביטוח הלאומי הגדיר נכות רפואית של 100% ממקרה אחד או 90% משילוב של כמה מצבים רפואיים.

אז מי זכאי?

כאמור, הגדרת הזכאות לפטור ממס הכנסה ו/או קבלת החזרי מס לאחר מחלה/פגיעה/נכות תלויה בהחלטות ועדה רפואית של הביטוח הלאומי ובאחוזי הנכות (זמנית או לצמיתות) הנקבעים. אך באופן כללי כל מי שמשלם מס הכנסה וביטוח לאומי בקביעות, ואשר הוגדרה לו נכות רפואית לתקופה של מעל 6 חודשים, יכול להגיש תביעה לפטור ממס הכנסה.

אופן קבלת הפטור

האידיאל היה לו כל אדם הזכאי לכך, היה מקבל פטור ממס או אפילו החזרי מס רטרואקטיביים באופן אוטומטי דרך העברת נתונים בין המוסדות הממשלתיים השונים. אך המציאות בישראל מורכבת יותר ופעמים רבות יש להגיש תביעה לקבלת הפטור או הטבות מיסוי אחרות בהקשר למחלות/תאונות אישיות ונכויות.

תחילה יש להגיש תביעה למחלקת הוועדות הרפואיות במס הכנסה, עם אישורים רפואיים בהקשר למצב. לאחר מכן, נציגי מס הכנסה יפנו לביטוח לאומי לצורך קיומה של ועדה רפואית. אם המצב מצדיק זאת מבחינה טכנית, מוענק פטור ממס וכמובן החזרי מס לתקופות הרלוונטיות. יש תקרות לפטור ממס הכנסה – פטור להכנסות מעבודה ופטור להכנסות אחרות.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 
השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי

072-3940742 דילוג לתוכן