מהי נכות זמנית?

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

נכות זמניתנכות היא מצב שבו האדם הנכה אינו מסוגל לתפקד באופן מלא כפי שמתפקד אדם רגיל.

הנכות נקבעת כאשר תפקוד אחד או יותר מתפקודי היום יום נפגעים (ניידות, היכולת לעבוד, היכולת לתפקד בבית, יכולתו של האדם לטפל בעצמו, ועוד). כאשר נגרמת נכות היא עלולה להיות בלתי הפיכה וללוות את הנכה במשך כל חייו. במצב זה יוגדר הנכה על ידי ביטוח לאומי כבעל נכות קבועה.

אולם נכות עלולה גם להיות זמנית, בין אם מכיוון שיש צפי להטבה במצב, אך גם כאשר ישנו צפי להחמרה. מהי נכות זמנית ומה משמעותה? על כך במאמר שלפניכם.

מהי נכות זמנית?

ל' לקתה במחלת הסרטן. בתקופת הטיפולים היא הרגישה רע מאד, לא יכלה לעבוד ואף לא לתפקד בבית כפי שתפקדה לפני המחלה. במהלך תקופת הטיפולים הוכרה ל' כבעלת אחוזי נכות זמניים וקיבלה קצבת נכות ושר"מ. כעבור שנה החלימה ל' ממחלתה וחזרה לתפקוד מלא, ולא הוגדרה עוד כבעלת אחוזי נכות.

אדם אשר הפך נכה עקב תאונה או מחלה ומבקש להיות מוגדר על ידי ביטוח לאומי כנכה, נדרש לעמוד בפני ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי. אל הועדה מגיע התובע מצויד במסמכים רפואיים המעידים על מצבו.

הועדה הרפואית בודקת האם התובע אכן עומד בקריטריונים של נכות כפי שהגדיר אותם ביטוח לאומי. במידה והנכה עומד בקריטריונים, תגדיר הועדה את גובה אחוזי הנכות להם יהיה הנכה זכאי. החלטה נוספת של הועדה היא –האם הנכות בה לקה התובע הינה נכות לצמיתות (אשר תלווה אותו כל חייו) או נכות זמנית, אשר תחלוף או תשתנה כעבור פרק זמן.

במידה וישנו צפי כי מצבו של התובע ישתנה בחלוף הזמן (לטובה או לרעה), הועדה קובעת לתובע אחוזי נכות זמניים המוגבלים בזמן. בחלוף תקופה זו, במידה ולא חל שינוי במצב או במידה והתובע יזדקק להמשך הסיוע כנכה, יהיה עליו לפנות שוב לוועדה, אשר תקבע לו את זכאותו לנכות בהתאם לנתוניו העדכניים באותה תקופה.

קצבת נכות זמנית נקבעת בדרך כלל לתקופה שאינה עולה על שנה. כעבור שנה במידה ואין שינוי או שיש הרעה במצב, על התובע יהיה, כאמור, להתייצב שוב בפני הועדה הרפואית.

נכה נזקק

אדם אשר הוגדר כבעל נכות זמנית הנמוכה מ 100% (ובשל כך יהיה זכאי לקצבה נמוכה יותר), אך אינו יכול לחזור לעבודה עקב נכותו, כאשר עבודתו הינה מקור הכנסתו היחיד, יוכל להגיש בקשה להגדרה כ"נכה נזקק". במידה והמוסד לביטוח לאומי יכיר בנכה כ"נכה נזקק", הוא יהיה זכאי לקבל קצבה בגובה של 100% נכות. הגדרה כ"נכה נזקק" מוענקת לתקופה של עד 4 חודשים מקסימום.

באילו הטבות מזכה דרגת נכות זמנית?

ההטבות המוענקות לבעלי דרגת נכות זמנית זהות להטבות המוענקות לבעלי נכות צמיתה.

אדם שנפסקו לו למטה מ 10% נכות זמנית לא יהיה זכאי לקצבה.

אדם שנפסקו לו אחוזי נכות גבוהים יותר יהיה זכאי לקצבת נכות חודשית כמוגדר בחוק הביטוח הלאומי.

אדם שהוגדר כבעל 100% נכות זמנית (רפואית), ומתקשה בתפקודו היום יומי יהיה זכאי לשר"מ.

מהי הפרוצדורה לקבלת נכות זמנית?

אדם שעקב מחלה או תאונה (או סיבה אחרת) הפך לנכה ותפקודו נפגע, זכאי להגיש בקשה להכרה בנכות למוסד לביטוח לאומי.

את הבקשה יש להגיש על טופס בקשת נכות אותו ניתן להוריד מאתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי, או לקבל בכל סניף של המוסד.

אל הבקשה יש לצרף מסמכים רפואיים עדכניים המעידים על המחלה / פגיעה ועל מידת הפגיעה בתפקודו היום יומי של התובע.

לאחר הגשת המסמכים יוזמן התובע לוועדה רפואית.

במידה והועדה תתרשם כי הוא עומד בקריטריונים לקבלת נכות, הוא יוגדר כנכה ויקבעו לו אחוזי נכות. במידה ומדובר בנכות שעשויה להשתנות, תיקבע לתובע נכת זמנית.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 
השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי

073-3753264 דילוג לתוכן