זכויות רפואיות לסובלים ממחלת הסרטן

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

זכויות חולי סרטןלמרות השיפורים המתמידים ברפואה וקיום שירותי רפואה מתקדמת בישראל, עדיין מספרם של חולי הסרטן גבוה מאוד.

מספר החולים הגבוה מוסבר בחלקו על ידי חשיפה לגורמים המצויים בסביבה כגון קרינה ממכשירים אלקטרוניים, חשיפה לשמש, אוויר מזוהם וגורמי סביבה אחרים. במקביל, ישנם גם גורמים תורשתיים ולא פחות חשוב – גורמי סיכון כגון עישון ותזונה בלתי מתאימה.

על כל אלה יש להוסיף כמובן גם את העלייה בתוחלת החיים, שכן בחלק גדול מסוגי הסרטן, יש ממד משמעותי של תחלואה עם העלייה בגיל.

הבשורות הטובות הן שמספר המחלימים מהמחלה הקשה הזו נמצא בעליה. שיפור באבחון, תרופות חדשות ומצילות חיים וטכניקות ריפוי נוספות, לרבות כימותרפיה, טיפולים ביולוגיים וטיפולים נוספים, תורמים לכך במידה רבה.

עבור אנשים המתמודדים עם התקופה הקשה של המחלה וכן עבור כאלה שהתמזל מזלם והם כבר נכנסו לתקופה ההחלמה, ישנם זכויות רבות שמוענקות להם מטעם גורמים שונים. הגוף המרכזי שבו מומלץ להתחיל את מימוש הזכויות הינו המוסד לביטוח לאומי. לרוב, כדי להתחיל בתהליך יש להגיש תביעה מתאימה בליווי מסמכים מתאימים.

ועדת הביטוח הלאומי

על מנת לקבל את מרבית הזכויות, יש לתבוע הכרה במצב המכונה "נכות כללית". מצב זה יכול להיות מוגדר גם כמצב של "נכות זמנית" ואכן חולים לא מעטים בהחלט מצליחים להבריא לחלוטין. עבור חולים שנותרו פגועים, קיימת אפשרות לקבל לא מעט זכויות לצמיתות, והכל בהתאם למצבם ולהחלטת הביטוח הלאומי.

כמו במצבים אחרים של נכות כללית, יש להגיש תביעה למוסד באמצעות מילוי טפסים מתאימים כאשר החשוב מכל הוא לרכז את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים. חשוב לדעת שעבור חלק גדול חולי הסרטן קיימת האפשרות להערכת מצבם על ידי וועדה רפואית, גם ללא צורך בנוכחות פיזית שלהם. דבר זה יכול להקל מאוד על החולים שמתמודדים לעיתים קרובות עם טיפולים קשים ועם מצב נפשי ומשפחתי לא פשוטים.

עוד נציין שהמקרים מסוימים, בהם מחליטים במוסד לביטוח לאומי שהתייצבות החולה נחוצה, יזומן החולה להופיע בפני הוועדה ויש מקרים שבהם קבלת הזכויות תבוצע באופן מזורז, בהתאם למצב החולה.

הוועדה של ביטוח לאומי תקבע את מצבו הרפואי של החולה, על סמך המסמכים שיוצגו בפניה, ובהתאם תקבע לו נכות רפואית ונכות תפקודית. בהתאם לכך ישולמו לחולה קצבאות ויוענקו לו גם הטבות נוספות.

קצבאות ופיצויים מביטוח לאומי

קצבת נכות – הזכות העיקרית של אדם שחלה בסרטן מבחינת ביטוח לאומי היא קבלת קצבה זו שתלויה באחוזי הנכות התפקודית, יכולה להשתלם באופן זמני או קבוע, לפי מצב החולה. על גובה הקצבה ישפיעו נתונים כמו מספר התלויים (בני משפחה) וקריטריונים נוספים.

פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי – חולה שאין לו הכנסות ממקורות אחרים או על מי שנקבעה לו פגיעה ביכולת ההשתכרות של שבעים וחמש אחוז ויותר.

שיקום מקצועי – לרוב מדובר על חולים שיכולים לצאת נשכרים משינוי מקצועי או משיפור בהשכלה, בעקבות צורך בעזיבת מקום עבודה או מקצוע קודמים.

שירותים מיוחדים – מיועד עבור מי שנזקק לסיוע רצוף ומשמעותי של אדם אחר, ישנה זכות חשובה של קבלת קצבה לשירותים מיוחדים. הזכאות לקצבה שמורה לרוב למי שמצבו הרפואי אינו מאפשר לו לקיים פעולות יום יום שגרתיות ובסיסיות באופן עצמאי.

חשוב לדעת

הזכויות שפורטו לעיל אינן כל הזכויות. בין השאר ישנה זכאות לקבלת קצבה עבור ילדים שחלו בסרטן, וגילם נמוך מ-18 שנים. בנוסף, ישנה זכות לקבל הטבות מס שונות עבור מי שיש לו הכנסות מעבודה או הכנסות פסיביות, וכן הנחות במוסדות שונים, בארנונה ועוד.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 
השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי

073-3753264 דילוג לתוכן