זכויות הלוקים במחלת גושה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

זכויות לחולי גושהמחלת גושה היא מחלה תורשתית נדירה, אשר נובעת ממוטציה מולדת אשר הצטברות חלקיקיה השונים בגוף פוגעת בתפקודם השוטף של מערכות הגוף.

מחלת הגושה מתאפיינת בדרגות חומרה שונות, כאשר בשלביה המתקדמים, המחלה עלולה לגרור פגיעה משמעותית בתפקודי הכבד, הרס מוגבר של תאי דם, סיבוכים נוירולוגים ודלדול עצם, ועוד.

אף כי מדובר במחלה נדירה יחסית, אשר לרוב מופיעה בקרב יהודים ממוצא אשכנז, הרי שהתפרצות המחלה גוררת פעמים רבות פגיעה ממשית וניכרת באיכות חייו של החולה, ואף עלולה למנוע ממנו מלפרנס את עצמו ואת משפחתו בכבוד.

מסיבה זו, הסובלים ממחלת גושה במדינת ישראל זכאים ליהנות משורה של הטבות שונות מטעם מוסדות ממשלתיים, אשר מטרתן לסייע לחולה להתמודד עם המחלה, ולקיים אורח חיים תקין ככל הניתן.

זכויות מביטוח לאומי

במידה וכתוצאה מהמחלה, יכולתו של החולה להתנהל עצמאית במהלך חיי היום יום נפגעה באורח משמעותי, ייתכן כי הוא זכאי ליהנות מקצבת נכות כללית, אשר מועברת לחשבון הבנק שלו מדי חודש בחודשו. על מנת ליהנות מהקצבה, על החולה להתייצב בפני ועדה רפואית הפועלת מטעם המוסד לביטוח לאומי, אשר בוחנת את מצבו הרפואי של החולה, ובמידה ונמצא זכאי לכך קובעת לו אחוזי נכות. במידה ולחולה נקבעו אחוזי נכות העולים על 60%, הרי שהוא זכאי ליהנות מקצבת הנכות.

במידה ונמצא, כי החולה איבד את יכולתו להתנהלות עצמאית במהלך חיי היום יום, ונזקק לסיוע שוטף מטעם גורם נוסף, הרי שהוא זכאי גם ליהנות מקצבת שירותים מיוחדים, אשר נועדה לממן את עלות הסיוע לו נזקק החולה באופן יומיומי.

כמו כן, ובמידה ונמצא כי כושר התניידותו של החולה נפגע באופן ממשי כתוצאה מהמחלה, הרי שייתכן כי הוא זכאי ליהנות בנוסף גם מקצבת ניידות, אשר מטרתה לסייע במימון עזרי התניידותו שונים, כגון הוצאות רכב, פטור מאגרת רישוי, פטור ממס רכישת רכב, ועוד.

בנוסף, ובמידה ולחולה הוגדרו אחוזי נכות ברמה של 20% ומעלה, הרי שנהלי הביטוח הלאומי מכירים בו כזכאי ליהנות משירותי שיקום מקצועי, המסופקים אף הם מטעם המוסד, ומטרתם לסייע לסובל מהמחלה לרכוש מקצוע חדש, ולפרנס את עצמו ואת משפחתו בכבוד מבלי ליפול לנטל על זולתו.

זכויות נוספות

אדם אשר אובחן כסובל ממחלת גושה, וכתוצאה מכך נקבעו לו אחוזי נכות ברמה של 90% ומעלה, זכאי גם ליהנות מפטור זמני מתשלומי מס הכנסה. במידה והחולה סובל גם מליקויים בריאותיים נוספים, אשר בגינם אחוז נכותו עומד על 90% ומעלה, הרי שהפטור מתשלומי מס הכנסה יינתן לו לצמיתות.

כמו כן, חולה הסובל ממחלת גושה, אשר בגינה נקבעו לו אחוזי נכות, זכאי במקרים רבים להנחות מטעם מוסדות השלטון המקומי, ובין היתר במסגרת תשלום הארנונה, וכן אגרות מקומיות שונות. על מנת ליהנות מהנחות אלו, על הסובל מהמחלה לפנות ישירות לגורמי הרשות המקומית בה הוא מתגורר, וזאת יחד עם מלוא המסמכים הרפואיים הרלוונטיים.

בנוסף, חולה גושה אשר הוגדרו לו אחוזי נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי, זכאי גם לקבלת תו נכה לרכבו, אשר מעניק לו יכולת גישה מהירה למקומות ציבוריים שונים, ולרבות בתי חולים.

יש לזכור, כי מדובר אך ברשימה חלקית, כאשר רשימת ההטבות המלאה להן זכאים חולי גושה מתעדכנת באופן תדיר, וזאת בהתאם לנהלי המוסד לביטוח לאומי ושאר משרדי הממשלה המופקדים על הטיפול באזרחי מדינת ישראל.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 
השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי

073-3753264 דילוג לתוכן