זכויות רפואיות לסובלים מברונכיטיס

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

ברונכיטיסברונגכיטיס (Bronchitis), הנקראת בעברית דלקת סימפונות, היא דלקת בקרום הסמפון – נתיב האוויר האחראי על החדרת האוויר המגיע מקנה הנשימה לריאות. לברונכיטיס ישנן שתי הופעות אפשריות– חריפה וכרונית:

דלקת סימפונות חריפה היא דלקת הנגרמת כתוצאה מחדירת וירוס לסימפונות של הריאה, הפוגעת בתאי הפרשת הריריות. במקרים רבים מתפתחת הדלקת כתוצאה ממחלה אחרת שנגרמה על ידי וירוס, כגון שפעת או התקררות. הדלקת החריפה מלווה בדרך כלל בשיעול, ליחה וכאבים.

דלקת סימפונות כרונית היא דלקת הנגרמת בדרך כלל כתוצאה מעישון אקטיבי או פסיבי ומסווגת כמחלת ריאות. הדלקת הכרונית מתאפיינת בעיקר בשיעול מוגבר המתמשך מספר שבועות או חודשים.

זכויות מהמוסד לביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי מעניק זכויות והטבות לחולים בברונכיטיס. במקרה והמחלה גורמת לירידה בכושר ההשתכרות, או במקרים חמורים יותר אף לאובדן מוחלט כושר ההשתכרות, זכאים הסובלים מברונכיטיס לקבל קצבת נכות כללית או קצבת ניידות.

כדי לקבל את קצבת הנכות הכללית, על החולה להגיש תביעה המכילה את המסמכים המעידים על מצבו הרפואי ועל הירידה בכושר ההשתכרות שלו.

לאחר דיון בתיקו של התובע ייקבע האם הוא מוגדר כבעל אחוזי נכות ובאיזה גובה הם. חולה העונה על אחת מההגדרות הבאות זכאי לקבל קצבת נכות כללית:

נכה שנכותו פוגעת ביכולתו לעבוד ולהתפרנס וכושר ההשתכרות שלו נפגע ב-50% ומעלה; נכה שדרגת הנכות שלו היא 60% נכות ומעלה או לחלופין נכות רפואית של 40% נכות כאשר אחד מסעיפי הנכות הוא באחוז נכות של 25% ומעלה.

ישנן ארבע דרגות לגובה קצבת הנכות הכללית והן נקבעות בהתאם לאחוזי הפגיעה ביכולת לעבוד.4 המדרגות הן: 60%, 65%, 74% ו-100%.

נכון לשנת 2013, נכה שאחוז נכותו היא למעלה מ-74% זכאי לקצבת נכות חודשית מלאה בגובה 2,299. נכה שאחוז הנכות שלו היא מתחת ל-74% יקבל את חלקו היחסי בקצבה. נכה שאחוז נכותו מעל ל-74% יקבל תוספת לקצבה בגובה של עד 365 ש"ח.

קצבת ניידות היא קצבה המוענקת לחולים הסובלים מליקויים ברגליים הפוגעים יכולת הניידות שלהם ובביצוע מטלות.

כספי הקצבה מועברים לחולים מהמוסד לביטוח לאומי ומקורם במשרד האוצר. קצבת הניידות כוללת מספר זכאויות חשובות: פטור מלא או חלקי ממס על קניית רכב, תו חניית נכה וקצבה חודשית להוצאות החזקת רכב.

פטור ממס הכנסה ודמי ביטוח לאומי

חולים הסובלים מברונכיטיס, שאחוז הנכות הרפואית שלהם הוא למעלה מ-90% נכות,זכאים לפטור מלא מתשלום מס הכנסה. כמו כן, חולים הסובלים מברונכיטיס הזכאים לקצבת נכות כללית פטורים מתשלום דמי ביטוח לאומי.

הטבות בדיור:

ההטבות הבאות ניתנות לחולי ברונכיטיס או לבני משפחתם בהתאם להגדרות הנכות השונות:

  • הנחה בגובה הארנונה
  • זכות לדיור ציבורי – מגורים בדירות מסובסדות המוחזקות על ידי המדינה.
  • סיוע בתשלום שכר דירה.
  • הנחה בגובה דמי הסכמה המשולמים למנהל מקרקעי ישראל.

סיוע במימון תרופות

משרד הבריאות מציע תקרת תשלום ברכישת תרופות לחולים הסובלים מברונכיטיס. חולים הזכאים לקצבת נכות כללית מקבלים פטור מלא מתשלומים לקופת חולים.

הטבות נוספות

חולים הסובלים מברונכיטיס עשויים לקבל הטבות בתחומים נוספים כגון:הנחה בנסיעה בתחבורה הציבורית, הנחה בתשלומי החשבונות השוטפים – מים, חשמל, טלפון ועוד.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 
השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי

072-3940742 דילוג לתוכן