זכויות ביטוח לאומי לחולי COPD

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

COPD היא דלקת ריאות חסימתית כרונית, אשר נוצרת בקרום הסימפון, ונגרמת בדרך כלל בעקבות חשיפה מוגברת לעשן סיגריות, עישון כבד או זיהום אויר.

בעקבות הזיהום, הופכים צינורות הנשימה להיות מודלקים ומגורים והאדם סובל מתסמיני כאב גרון, שיעול וצפצופי נשימה. המחלה מתרחשת בעיקר בחורף.

הטבות הביטוח הלאומי לחולים

אנשים הסובלים ממחלת הברונכיטיס (COPD), אינם מסוגלים יותר להשתכר כבעבר ולעיתים אף אינם מסוגלים לעבוד כלל.

מצד שני, הטיפול במחלה זו כרוך בטיפולים אינטנסיביים בעלות גבוהה. במצב זה, אדם הסובל מהמחלה יכול להגיש תביעה לביטוח הלאומי לשם קבלת קצבת נכות כללית.

אל התביעה עליו לצרף מסמכים רפואיים אשר מעידים, מתעדים ומאשים את מצבו הבריאותי, לצד הוכחות השתכרות או העדרם, אישורי עבודה וכל היבט נוסף בחיים שיכול לעזר להעריך את מצבו הבריאותי.

בעקבות הגשת התביעה, יוזמן החולה לפגישה עם ועדה רפואית המורכבת מרופא מומחה בתחום הריאות אשר יכריע בשאלה האם מצבו הבריאותי של חולה הברונכיטיס אכן מזכה אותו בקבלת אחוזי נכות. אם נקבע לחולה אחוז נכות גבוה מחמישים אחוזים, עשוי המוסד לביטוח לאומי להכריע על זכאות לקצבת נכות כללית ולקבוע בהתאם את שעורי גובה הקצבה.

אם התפתחה המחלה בשל חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת עבודתו, יתכן כי הוא יהיה זכאי לקבלת הטבות נוספות ופיצויים, לאחר הוכחת הקשר בין מקום העבודה ואופייה לבין פרוץ המחלה בעקבות החשיפה לחומרים מסוכנים.

אם פוגעת המחלה ביכולת האדם לתפקד ביומיום, הוא יכול להגיש לביטוח לאומי תביעה לקצבת סיעוד ולקבל סיוע סיעודי צמוד, כמו גם קצבת ניידות, אם הוכח כי אין הוא מסוגל לנוע בעצמו בעקבות המחלה. קצבה זו היא חודשית ומטרתה לסייע במימון הוצאות רכב.

אם ממשיך חולה הברונכיטיס לעבוד, הוא יקבל מאת המוסד לביטוח לאומי קצבת נכות כללית בנוסף למשכורתו. הקצבה תופחת בהתאם לעלייה בשכר, או שהוא יזכה לקבלת קצבת עידוד בנוסף להכנסתו, אם גובה משכורתו עולה על הנקבע בחוק. אם מחמיר מצבו הבריאותי של החולה עד כדי כך שהוא נאלץ לחדול מעבודתו, או שהוא חווה ירידה בקצב העבודה, הוא יהיה זכאי לתשלום קצבה מלא.

זכאויות נוספות

חולה ברונכיטיס אשר זכאי לקצבת נכות כללית, יזכה להטבות הנוספות הבאות:

משרד התחבורה – חולה הזכאי לקצבת נכות כללית, וסובל מבעיות יציבה בדרגה מעל 74%, יהיה זכאי להנחה בעת נסיעה בתחבורה הציבורית.

רשויות מקומיות – חולה ברונכיטיס הזכאי לקצבת נכות כללית, יהיה זכאי להנחות בתשלומי ארנונה, על פי חומרת מצבו.

משרד האוצר – חולה COPD הזכאי לקצבת נכות כללית, נהנה מהנחות והקלות בתשלומי מס הכנסה. במקרה בו אחוזי הנכות שנקבעו הם למעלה מתשעים אחוזים, הוא יהיה זכאי לפטור מתשלום מס הכנסה.

משרד השיכון והבינוי – אם קבע המוסד לביטוח לאומי כי כושר אובדן ההשתכרות הוא גבוה מ-74%, יהיה זכאי חולה הברונכיטיס להנחות ברכישת דירה מאת חברות ציבוריות, או להקלות בתשלומי שכר דירה.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 
השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי

073-3753264 דילוג לתוכן