זכויות נפגעי פעולות האיבה

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם מיד

מה מגיע לך?מאז הקמתה של מדינת ישראל נאלצים אזרחי המדינה להתמודד עם מציאות חיים לא פשוטה מבחינה ביטחונית. מציאות זו מסתכמת לא רק במלחמות הפורצות מעת לעת אלא גם בפעולות איבה ופיגועים.

במהלך השנים נקבעו חוקים ותקנות שונים העוסקים בזכויותיהם של נפגעי פעולות האיבה ולעיתים גם בזכויות בני משפחותיהם. חלק מהזכויות ניתנות באמצעות המוסד לביטוח לאומי בעוד שזכויות אחרות ניתנות תוך פניה לרשויות שונות ואף לארגונים וולונטריים.

זכויות בתחום הבריאות

חלק מנפגעי פעולות האיבה סובלים מנזקים בריאותיים שונים, פיזיים וגם נפשיים. לכן, ראו להתחיל בעובדה שהנפגעים זכאים לקבל שירותים רפואיים שונים ללא עלות.

השירות ניתן על ידי גופים שונים הקשורים למערכת הבריאות בארץ – בתי חולים, קופות החולים, מוסדות שיקומיים. בנוסף, ישנה זכאות לקבלת עזרים בעלי אספקט רפואי (מכשירי שמיעה, עזרי ניידות), תרופות, החזר הוצאות נסיעה ועוד.

על מנת לממש את הזכות באספקט הרפואי כפי שמצוין לעיל, יש צורך לקבל אישור מתאים מביטוח לאומי. יש לציין שהמימון נעשה לצורך קבלת טיפול וציוד רפואי הקשורים להיבטים שונים של הפגיעה. כמו כן, המימון נעשה כאשר הטיפול מבוצע במתקני רפואה ועל ידי נותני שירות ברפואה הציבורית.

זכויות בתחום הפיצויים והתגמולים

קבלת טיפול רפואי הולם הוא כמובן הרובד הראשון של זכאות נפגעי פעולות האיבה. רובד נוסף של תחומי זכאות כולל קבלה של פיצויים ותגמולים שונים.

הזכות לפיצוי ולתגמול מגיעה ממספר מקורות: ראשית, מדובר בזכאות בשל ירידה ביכולת התפקוד והכושר לעבוד, שנית, מדובר בזכאות על סמך קריטריונים של מצב רפואי (נכות, למשל) כמו גם תפקודי כללי (צורך בקבלת עזרה מאדם שלישי). מימוש זכויות בתחום הכספי מצריכה פרוצדורה מול המוסד לביטוח לאומי.

חלק מהתגמולים ניתנים באופן זמני ויש פיצויים שניתנים באופן קבוע, למשל במקרה של נכות קבועה. כאשר הנפגע מבוטח על ידי חברת ביטוח פרטית, בהחלט יתכן שהוא יוכל לקבל פיצויים שונים, בהתאם לתנאי הפוליסה ולסוג הביטוח.

זכויות הקשורות למגורים

רובד נוסף של זכויות שלהם זכאים אנשים נפגעי פעולות איבה מתקשר למגורים. לרוב, זכויות אלה יהיו בעלי משמעות פיננסית שכן מדובר בהנחות על תשלומים שונים המקובלים ברכישת דירה או בית.

בין הזכויות ניתן לציין מענקים לרכישת דירה (על פי סוג הפגיעה שהוכרה ורמת החומרה שלה) וכן מענקים להחלפת דירה לכזאת שתואמת את יכולת התפקוד של הנפגע. ניתנות גם הקלות בקבלת הלוואות וכן גם הנחות בעלויות הקשורות למנהל מקרקעי ישראל וכן בהוצאות מיסים שונות.

יש לציין שהנפגעים גם זכאים לקבל מענקים שונים הקשורים במימון אחזקת דירת מגורים, הנחה בארנונה (תוך פניה לרשות מקומית) ועוד.

זכויות בתעסוקה ולימודים

רובד נוסף של זכויות שאותן זכאים לקבל רבים מנפגעי פעולות האיבה קשורות בשיקום תעסוקתי, לימודים והכשרה מקצועית. מכיוון שבין הנפגעים יש כאלה שיכולתם להתפרנס נפגעה ושאין הם יכולים לשוב למקצועם הקודם, ישנה אפשרות לעבור הליך של שיקום מקצועי באמצעות המוסד לביטוח לאומי.

הליך זה יכול לכלול יעוץ מקיף ובניית מסלול שיקום אישי, הכשרה בקורס מקצועי, לימודים באוניברסיטה, סיוע בחונכות ועוד. ישנה אפשרות לקבל סיוע להקמת עסק חדש או ביסוס של עסק קיים וכן הקלות במס לעצמאיים ולשכירים (בתנאים מסוימים).

זכויות נוספות

לסיום, נציין שהזכויות אותן סקרנו אינן מקיפות את כל הזכויות שיכולות להינתן לנפגעי פעולות איבה. למי שעומד בקריטריונים, יש גם זכאויות לקבלת מענקים נוספים ואפשרות לקבל סיוע מטעם ארגונים וולונטריים או לאומיים שונים בהיבט טיפולי, נפשי ועוד.

ראו גם:

קצבת נכות כללית

קריטריונים לקביעת אחוזי נכות

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

אל תוותרו על הזכויות שלכם, התקשרו עוד היום לעו"ד הראל יטיב! 
השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי

073-3753264 דילוג לתוכן