דיור ציבורי

דיור ציבורי הוא פתרון דיור שנוצר על מנת לתת מענה למציאת קורת גג לאוכלוסייה מעוטת יכולת שלא יכולה לקנות או לשכור מקום למגורים בתנאי השוק הפרטי בישראל.

אלו למעשה פרויקטים לבניית דיור שבוצעו על ידי משרד השיכון או רשויות מקומיות ומנוהלים כיום על ידי חברות שונות כדוגמת עמיגור, עמידר, חלמיש ושקמונה במטרה להבטיח פתרון מגורם הולם. כיום מצויות בישראל כ-70 אלף דירות המוגדרות כמיועדות לכך.

זכאות לדיור ציבורי

הקריטריונים לזכאות לדיור הציבורי נקבעים על ידי משרד הבינוי והשיכון כמשרד הממשלתי האחראי. באופן זה יכולה להיות זכאית משפחה בעלת הכנסה שמקבלת למרות זאת הבטחת הכנסה ויש בה שלושה ילדים לפחות, משפחה שיש לה מינימום שלושה ילדים שיש להם 1,400 נקודות לפחות לקבלת זכאות למשכנתא וסכומי ההשתכרות שלה לא עולים על זה הקבוע בזכאות לדיור.

תא משפחתי חד הורי שההכנסה בה אינו עולה הסכום הנדרש לזכאות ומספר הילדים בו גבוה משלושה זכאי גם כן.

בדומה, במקרים מסוימים המפורטים בנהלים קיימת גם אפשרות לזכאות לדיור ציבורי למקבלי קצבאות מהביטוח הלאומי כדוגמת אובדן כושר עבודה או קצבת זקנה.

כך,זוג ששיעור הנכות של אחד מבני הזוג גבוה מ-75% והוא אינו מסוגל להתפרנס וההכנסות שלהם לא גבוהות מהסכום הקבוע, עומד בזכאות גם כן.

בדומה, נכה בודד המרותק לכסא גלגלים או משפחה שמישהו מבני הזוג בה נכה המרותק לכסא גלגלים שהכנסותיהם המשותפות לא גבוהות מהשכר הממוצע במשק יכולים לעמוד בזכאות גם כן.

הוראות נוספות מתייחסות גם לקשישים המקבלים מהמוסד לביטוח לאומי קצבת זקנה ואין להם דירה ברשותם ולעולים שיש להם תעודת עולה ועונים על הקריטריונים האחרים לזכות .

כיצד מממשים את הזכאות?

הזכאות למימוש הדיור הציבורי תיעשה בהתאם לקריטריון הרלבנטי. בשלב הראשון יש לגשת למשרד השיכון כדי לקבל תעודת זכאות.

מי שמקבל קצבת נכות זמנית צריך להגיש אישורים המעידים על גובה ההכנסה ב-12 החודשים שקדמו להגשת הבקשה, מי שמקבל קצבה קבועה על אובדן כושר עבודה בשיעור של 75% יכול להגיש אישור על חודש אחד בלבד.

בדומה במקרה של הבטחת הכנסה צריך להציג את האישורים לגובה ההכנסה לתקופה של 24 חודשים לפני ההגשה.

פסיקה

עת"מ- 53183-11-10 קציר נ' מדינת ישראל-משרד השיכון – עתירה מנהלית בנושא דיור ציבורי. העותרת אם חד הורית שמקבלת קצבת נכות על אי כושר עבודה של 75%.

בחודש אפריל 2002 אישר משרד השיכון את הזכאות שלה לדיור ציבורי והיא זכאית לקבל סיוע בשכר דירה, האישור ניתן שוב בשנת 2006.

בנובמבר 2004 סירבה העותרת לדירה ברחוב התותחנים בחולון ובשנת 2006 לדירה ברחוב מפרץ שלמה בחולון. היא הגישה עתירה לבית המשפט כדי שיורה למשרד השיכון לדירה של 3 חדרים בעיר המתאימה לצרכים שלה ושל ילדיה.

המשיבה טוענת שהעותרת לא הראתה מדוע לפי הדין היא זכאית לקבל דירה של 3 חדרים בבניין עם מעלית או בקומת קרקע לפי הנהלים.

כבוד סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים הגברת שרה שדות מקבלת חלקית את העתירה.

היא קובעת שעל משרד השיכון להציע לעותרת דירה של שני חדרים, בין אם בבניין או מעלית או בקומת קרקע רק אם זו לא מתאימה למי שעונה על הקריטריונים לדירה מסוג זה מבחינה רפואית.

במקרה של סירוב מטעם העותרת תוצע לה דירה דומה לפי אותם קריטריונים. אם תסרב העותרת גם לדירה השנייה שתוצע לה בפרק זמן של שנתיים להיום אז היא לא תהיה זכאית לסיוע בשכר הדירה. אין על משרד השיכון להציע לה דירה שכבר הוצעה לה בעבר.